Meslekler

Havacılıkta Yer Hizmetleri

PROGRAMIN AMACI:
Yer hizmetleri programının amacı hava limanlarına inen uçakların uygun yerlere park ettirilmesi hava alanındaki işaretlerin çizilmesi yolcuların terminale veya uçağa taşınması ile ilgili işleri planlayıp yürütecek elemanları yetiştirmektir.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:
Yer hizmetleri alanında başarılı olmak için kişinin genel yeteneği yanında ayrıntıları aygılayabilme gücüne sahip dikkatli ve sorumlu bir kimse olması beklenir.

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:
Yer hizmetleri programında fizik matematik davranış bilimleri uçak bilgisi havacılık ve hava trafik kuralları yolcu ve halkla ilişkiler aerodinamik ve performansmeteoroloji seyrüsefer ve radyo aletleri hareket ve hava seyrüseferi gibi dersler okutulur.

KARİYER İMKANLARI:

Yer hizmetleri programını bitirenlere “Yer Hizmetleri Teknikerri” unvanı verilir. Yer hizmetleri teknikeri uçakların park edecekleri yerleri uçak tiplerini ve alanda kalacakları süreyi göz önüne alarak tespit eder uçakların ayrılan yerlere park edilmeleri veya ikmal yerlerine götürülmeleri ile ilgili işleri yönetir.
Yer hizmetleri teknikerleri THY’na bağlı hava limanları işletmelerinde görev alırlar. Ülkemizde hava taşımacılığı geliştikçe yer hizmetleri tekniklerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır.