DT HaberRehberiniz

Üniversite Tercihlerinde Puan mı Önemli Sıralama Mı ?

Üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı bunu merak ediyorsanız, bu yazımızda detaylı bilgilere rastlayacaksınızdır. TYT ve AYT sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite öğrenci adaylarının aklında seçecekleri bölüm ve okul fikri yavaş yavaş oluşmaya daha doğru bir ifadeyle netleşmeye başladı. Tercihlerini yaparken sınavdan aldıkları puana göre mi yoksa bulundukları sıralamaya göre mi tercih yapmalarının daha iyi olacağı konusu öğrencilerin kafalarını karıştırırken üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusu tercih yapacak milyonlarca öğrencinin akıllarında bir soru işareti oluşturdu.

Sorularına cevap arayan milyonlarca öğrenci gerek dershane gerekse okul hocalarına danışmadan hareket etmek istememektedir. Bazı öğretmenleri puanı bazıları da sıralamayı baz alarak hareket etmenin doğru olduğunu söylemektedir ve bu kararsızlık öğrencilerin kafalarını daha da karıştırmaktadır. Ancak bu konuda yetkin kişilerin genel kanısı tercih yaparken sıralamanın daha önemli olduğu ve öğrencinin sıralamayı baz alarak tercih yapmasının doğru tercih ve yerleştirmede önemli yere sahip olduğu yönündedir. Yetkin kişiler elbette puanın da önemli bir yere sahip olduğunu belirtmekle birlikte esas olanın sıralama olduğunun altını çizmektedirler. Yani üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusunun cevabı sıralamayken puanın da önemsiz olmadığı düşünülmektedir.

Peki Neden Sıralama Puandan Daha Önemli?

Üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusuna sıralama cevabının daha uygun olduğu söylenmelidir. Bu noktada haklı olarak öğrencilerin aklında neden sıralama daha önemli sorusu oluşmaktadır. Öncelikle üniversite yerleştirme puanlarının her sene birbirine yakın olmakla birlikte değiştiği gözlemlenmektedir. Her sene yayınlanan tercih kataloglarına bakan öğrenciler küçük bir karşılaştırmayla bu sonuca ulaşabilir. Esasında yerleştirme sıralamaları da değişmektedir ancak sıralama puan kadar büyük değişimler göstermez. Bu yüzden sıralamayı baz alarak tercih yapmak daha doğru bir tercih olur ve yerleştirme sonuçları da öğrencilerin beklentilerini karşılama konusunda daha etkili olur.

Bununla birlikte bilindiği üzere milyonlarca öğrencinin girdiği üniversite sınav soruları her sene değişiklik göstermektedir. Sorular bazı senelerde daha zor bulunurken bazı senelerde daha kolay bulunmaktadır. Soruların zorluğu ve kolaylığının puanlamaya yansıması büyük değişiklikler ortaya çıkarmaktadır. Örneğin bir sene üniversite sınavı Türkiye birincisi tam puanla birinci olmuşken başka bir sene soruların zorluğundan kaynaklı olarak tam puan alan olmayabilir ancak yine de elbette bir birinci vardır. Bu birinci olan kişi tam puan alsa da almasa da birinci olduğu için istediği üniversiteyi tercih edebilir ve istediği üniversiteye yerleşebilir. Yani üniversiteler puanı değil sıralamayı baz alarak öğrenci kabulünde bulunmaktadır. Bu durumda öğrencilerin sınavın zorluğuyla alakalı kaygı gütmelerine gerek yoktur çünkü sınav zorsa herkese zordur. Öğrenci düşük puan alsa dahi yerleştirme sırlamasında bulunduğu konum puandan daha kıymetli olduğu için üzülmesine gerek yoktur. Ya da öğrenci yüksek puan alsa dahi sıralaması kötüyse gitmek istediği okulun puanını tutturmuş da olsa o okulu kendisinin önündeki öğrencilerin tercih etmesi sebebiyle kazanamayabilir. Kısaca üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusunun net cevabı için; sıralama daha önemlidir denebilir.